UČENICI NAŠE ŠKOLE NA RADIONICAMA MEDIJSKE PISMENOSTI
Autor: Nada Jeličić, 25. 3. 2019.

Učenici 7. a.,  razreda naše škole Mirjam Barišić, Nura Bićanić,  Nika Buzolić, Karlo Domančić, Tali Škare, Una Vekić i Dahmar Vidmar, sudjelovali su u medijskim radionicama „Djeca upoznaju medije“ organiziranim od strane Agencije za elektroničke medije i Ureda Unicefa za Hrvatsku, a povodom Europskih dana medijske pismenosti. Zahvaljujući svojoj mentorici i voditeljici medijske grupe u školi Jelki Kovačić Vidmar koja ih je na radionice prijavila te putovala u njihovoj pratnji,  naši učenici svrstali su se među 100 grupa učenika od 5. razreda osnovne do 4. razreda srednje škole za koje su, po većim hrvatskim gradovima (Zagrebu, Osijeku, Puli, Splitu, Zadru), organizirane radionice medijske pismenosti s ciljem upoznavanja učenika s načinom funkcioniranja medija, izrade medijskih sadržaja te poticanja učenika na kritičko promišljanje i aktivno korištenje medija.

Tom prigodom naši učenici otputovali su u Split i posjetili Hrvatsku televiziju TV centar Split i Hrvatski radio – Radio Split. Domaćica njihovog posjeta bila je TV novinarka Marijola Milardović Perić.  Ona je zajedno s televizijskim tehničarem Denisom Petrovićem našim učenicima otkrila kako nastaje televizijski prilog, kako izgleda izravno uključenje iz splitskog studija u zagrebački kako novinari čitaju vijesti i rade najave…Učenici su se zatim i sami okušali u čitanju vijesti i najava uz pomoć tzv. „blesimetra“.

Kako funkcionira snimanje TV priloga na terenu objasnili su im kamerman Ivo Vlastelica, tonski snimatelj Damir Delić i montažer Toni Banov dok im je ulogu arhivske zbirke u montiranju svakodnevnih priloga objasnila arhivarka Aida Bešić. Upoznali i novinarku Tatjanu Lisičin koja je toga dana bila urednica Županijske panorame te su od nje dobili i domaću zadaću da po povratku u Hvar,  pogledaju Županijsku panoramu.

Nakon televizije učenici su krenuli u novi medij i to radijski , a tu im se pridružila i vodila ih radio novinarka Zrinka Bilandžić. Našu grupicu posebno je razveselilo kada ih je u radijskom programu uživo pozdravila dežurna novinarka i , toga dana, voditeljica radijskog programa Vesna Relić te im po njihovoj želji u programu pustila glazbeni broj poznate hvarske zvijezde Gegota.

Na radiju su upoznali i sve čari gluhe sobe ali i zasvirali i zapjevali u studiju u kojem klape i muzičari sviraju uživo.

Po prirodi znatiželjni , postavili su svojim domaćinima brojna pitanja o njihovom poslu. Zanimalo ih je je li svaki dan na njihovom poslu tako užurban i dinamičan? Što rade u slučaju kada počine grešku u programu koji ide uživo? Kako se ponašaju u slučaju tehničkih poteškoća? Kako se nose s postavljenim rokovima, vole li svoj posao i doživljavaju li ga stresnim? Naravno ne treba ni sumnjati da su dobili prave i prije svega autentične odgovore na sva postavljena pitanja.

UČENICI NAŠE ŠKOLE NA RADIONICAMA MEDIJSKE PISMENOSTI
Autor: Nada Jeličić, 25. 3. 2019.