NAŠI UČENICI NA NATJECANJU EUROPEAN ROBOCUP JUNIOR 2023. U VARAŽDINU
Autor: Nada Jeličić, 14. 6. 2023.

European RoboCup Junior 2023. okupio je 162 ekipe s preko 700 sudionika iz 18 zemalja. Hrvatska je nastupila s 29 timova. Timovi su svoja znanja i vještine odmjerili u 15 kategorija. Natjecanje se održalo u Varaždinu od 7. do 10. lipnja 2023. godine.Učenici 7.a razreda OŠ Hvar, ekipa "Forani" u sastavu Marta Tudor, Mateo Kukić i Karlo Lušić Santibanez natjecali su se u kategoriji On Stage Preliminary u kojoj je nastupilo 14 ekipa. Nakon tri dana natjecanja zauzeli su odlično 6. mjesto. Što su sve morali napraviti i koji su njihovi doživljaji pročitajte u nastavku.

„U Varaždin išli smo na europsko natjecanje na koje smo se kvalificirali na državnom natjecanju kao ekipa Forani. Za europsko natjecanje vrijedno i marljivo smo se pripremali 3 mjeseca. Temu koju smo izabrali za ovo natjecanje je Ghostbusters (Istjerivači duhova). To je američki film u kojem istjerivači love duhove. Izabrali smo ovu temu jer nas je kretanje robota podsjetilo na gibanje duhova. Izradili smo četiri robota, dva pokretna (duhove Slimer i Marshmellow man) i dva statična (sigurnosni sustav u obliku tornja i oblake s munjama). Programirali smo u RoboPro programu. Za europsko natjecanje bili smo jako uzbuđeni i naravno imali malu tremu. Prvi dan natjecanja morali smo predati tehničku dokumentaciju i video koji smo uspješno predali. Drugi dan imali smo blagih poteškoća jer smo imali prvi nastup OnStage, na kojem jedan robot nije radio te je drugome ispao kostim. Spletom okolnosti treći dan je na sreću prošao puno bolje jer smo imali drugu šansu nastupa, svi roboti su radili te je sve ispalo po planu. Poslije podne imali smo ''Robo party" na kojem smo bili u mogućnosti igrati svakakve zanimljive igre u paru ili timu te smo na večer imali DJ-ja. Sutradan tj. posljednji dan morali smo se oprostiti od naših kolega natjecatelja i ostalih vrlo dragih i ljubaznih mentora te smo također sudjelovali na dodjeli nagrada. Mi smo se plasirali na 6. mjesto zbog kojeg smo jako zadovoljni te smo mogli veseli i oduševljeni ovim novim iskustvom napustiti Varaždin i europsko natjecanje.“ (Mateo, Marta i Karlo)

Hvala roditeljima koji su nas u nedjelju dočekali na hvarskoj rivi i donatorima koji su participirali u troškovima našeg sudjelovanja na natjecanju u Varaždinu.

NAŠI UČENICI NA NATJECANJU EUROPEAN ROBOCUP JUNIOR 2023. U VARAŽDINU
Autor: Nada Jeličić, 14. 6. 2023.