RADIONICA MODELARSTVA:IZRADA MAGNETA
Autor: Nada Jeličić, 15. 5. 2023.

Već četiri godine, JU Agencija za upravljanje Starogradskim poljem surađuje s OŠ Hvar na temu zaštite i valorizacije kulturne baštine tog otočkog UNESCO-va bisera. Redovito se za vrijeme nastavne godine izvode radionice s učenicima, članovima modelarske i foto grupe. Tako smo zajednički realizirali dvije fotomonografije, "Četiri štajuna u poju" i "Trimi i gomile". Istovremeno su u Hvaru, Starom Gradu, Jelsi i Splitu bile postavljene i izložbe na tu temu.

Ove godine prišli smo izradi tradicionalnih suvenira Starogradskog polja, oslikavanje majica s motivima baštine otoka Hvara, bookmarkera i magnetića. To je najbolji način da se učenici upoznaju s poviješću i baštinom otoka Hvara, pogotovo ako znamo da je naš otok koji ima svega 300 km2 zastupljen s čak 6 UNESCO-vih vrijednosti. Učenici postaju na taj način mali istraživači povijesti i baštine otoka Hvara.

Posljednja u nizu je radionica izrade magneta. Radionica je održana u petak, 12.5.2023. godine. Bila je to prilika za suradnički rad, razvoj tehničkih, komunikacijskih i socijalnih vještina. Sudionici radionice stekli su i razvili vještine rada na strojevima za piljenje, bušenje i brušenje. Kroz tri sata rada učenice su izradile 72-ije pločica na koje su nalijepile samoljepljivu magnetsku traku i pripremile materijal za tiskanje motiva Starogradskog polja.

Ova radionica na kraju ima opipljiv proizvod kojeg će sudionici predstaviti drugima te će kroz taj segment razviti poduzetničke vještine. Kroz ovu radionicu stvorili su mala djela kojima predstavljaju vrijednu baštinu svog otoka. Djeca su ta koja maštaju, stvaraju i realiziraju projekte, ali na početku trebaju motor koji će ih pokrenuti.

Osmašice Mia Kovačić, Ivana Pavlović i Lana Vasović članice su foto grupe i prvi put su sudjelovale u radionicama iz modelarstva. „Ovo nam je bio prvi put da smo se okušale u radionicama iz modelarstva i bilo nam je jako zabavno i interesantno rukovati za nas novim strojevima i alatima za izradu magneta. Shvatile smo da zajedničkim radom možemo puno napraviti, a uz to se zabaviti, družiti i korisno utrošiti dio slobodnog vremena. Nadamo se da ćemo imati još prilika za izradu magneta i sličnih stvari u kojima možemo pokazati svoje vještine i kreativnost.“

Kompletan materijal čiji su autori djeca, učenici OŠ "Hvar" bit će upotrijebljeni za promociju Starogradskog polja, ali i čitavog otoka Hvara kazao je Vinko Tarbušković, ravnatelj Agencije za upravljanje Starogradskim poljem.

Do kraja nastavne godine članovi foto grupe realizirati će projekt „Marijanske i hvarske crkvice“ sa članovima foto grupe OŠ Mejaši i njihovom voditeljicom Zorom Čatipović, prof. tehničke kulture i informatike. Krajnji rezultat bit će izložba fotografija.

RADIONICA MODELARSTVA:IZRADA MAGNETA
Autor: Nada Jeličić, 15. 5. 2023.