PREVENCIJA OVISNOSTI U OŠ HVAR
Autor: Nada Jeličić, 23. 12. 2022.

Nakon provedene ankete u sedmim i osmim razredima pokazalo se potrebnim ponovno se vratiti na „stare“ teme ovisnosti.

Započeli smo već u listopadu kada je OŠ Hvar posjetio gospodin Matija Gorjanec koji je održao predavanje „Kako reći NE?“ na temu ovisnosti za sedme i osme razrede. Predavanje je bilo posebno interesantno i upečatljivo jer je predavač govorio o vlastitom iskustvu.

U suradnji s Crvenim križem Hvar, ravnateljica GDCK Hvar Dragica Visković, diplomirani psiholog održala je predavanje „Birajmo zdravlje“ kojemu je cilj bio ukazati na štetne posljedice ovisnosti o alkoholu i cigaretama te motivirati učenike za odabir zdravih stilova života. Učenici su imali mogućnost diskutirati o problematici te dijeliti svoja iskustva.

Učenici 7b. i 8b. razreda izradili su plakate na zadanu temu koji sada vise na školskom hodniku i upozoravaju na štetnost konzumacije alkohola i cigareta.

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti održava je parlaonica u kojoj su sudjelovali  učenici 7.a i 8.a razreda uz moderatoricu školsku knjižničarku. Raspravljali su na temu "Može li rođendan bez alkohola?", pritom nisu zagovarali svoje osobno mišljenje već su zastupali zadane stavove svojih nasumično odabranih grupa. Obje ekipe su bile uvjerljive, imale dobre argumente i dobile pohvalu sudaca. Pobjedu su u tijesnoj raspravi odnijeli učenici 7.a, negacijska skupina. Svi sudionici svjesni su štetnosti alkohola, nisu podržali konzumaciju osobama mlađima od 18 godina što i zakon ne dopušta. Na samom kraju zaključili smo da je iznad svega najvažnije poštivati svoj život i zdravlje te život i zdravlje drugih. Ljudi čine prijateljstva i zabavu zato birajmo vrijednosti umjesto ovisnosti!

Naš izbor je zdrav život!

PREVENCIJA OVISNOSTI U OŠ HVAR
Autor: Nada Jeličić, 23. 12. 2022.

Naš izbor je zdrav život!