ODLIČNE VIJESTI SA ŽUPANIJSKOG NATJECANJA MODELARSKE LIGE 2021./2022.
Autor: Nada Jeličić, 16. 4. 2022.

U splitskoj osnovnoj školi "Pojišan", 12. travnja 2022., s početkom u 14.00 sati, održalo se natjecanje za učenike viših razreda osnovnih škola pod nazivom Modelarska liga 2021./2022. Riječ je o županijskoj razini natjecanja kojega na državnoj razini provodi Hrvatska zajednica tehničke kulture, a kojega u Splitsko-dalmatinskoj županiji, uz školu domaćina, organiziraju Društvo pedagoga tehničke kulture Split i Zajednica tehničke kulture grada Splita.

Natjecanju je pristupilo ukupno 59 učenika iz Muća, Hvara, Makarske i Splita.

Našu školu predstavljali su učenici 7.a razreda Antonia Šore, Vita Tabak i Rio Zekan i učenik 8.a razreda Ervin Baručić.  Ovo je ekipno natjecanje, a ekipe naše škole su:

Armadura (Ervin Baručić i Rio Zekan)

Fundament (Antonia Šore i Vita Tabak)

Pred početak natjecanja, u predvorju škole je upriličena mala svečanost na kojoj su se okupljenim učenicima i nastavnicima s nekoliko prigodnih riječi obratili predstavnici lokalne samouprave, viši savjetnik u Upravnom odjelu za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Splitsko-dalmatinske županije Ante Radovčić, te pročelnik Službe za društvene djelatnosti Grada Splita Mario Negotić. Prisutne je na koncu pozdravio i Martin Olujić, predsjednik Zajednice tehničke kulture grada Splita i član Društva pedagoga tehničke kulture Split, koji je natjecanje i otvorio.

Učenici su u 14.30 sati započeli s izradom zadataka. U sklopu zadatka, koji je za učenike pripremila Hrvatska zajednica tehničke kulture, učenici su od lagane šperploče trebali oblikovati model kućice-kutijice, pravilnom uporabom alata i strojeva koje su donijeli sa sobom. Prilikom izrade vrednovala se organizacija radnog mjesta, primjena zaštite na radu, pravilno rukovanje alatima i strojevima prilikom rezanja i brušenja materijala za izradu te preciznost i urednost izrade i spajanja pozicija. Nakon što su izradili svoje tvorevine, svaki rad je pod šifrom zasebno vrednovan i na temelju funkcionalnosti uratka, a zamijećeni su i sam dizajn tvorevine te inovacije koje su učenici samostalno odabrali i primijenili na radu.

Među najboljim ekipama su ekipe naše škole. Prvo mjesto pripalo je ekipi Armadura, a četvrto mjesto ekipi Fundament.

Ovim uspjehom ekipa Armadura u sastavu Ervin Baručić i Rio Zekan plasirala se na državnu razinu natjecanja koje će se krajem petog mjeseca održati u Stubičkim Toplicama.

ODLIČNE VIJESTI SA ŽUPANIJSKOG NATJECANJA MODELARSKE LIGE 2021./2022.
Autor: Nada Jeličić, 16. 4. 2022.

Natjecanju je pristupilo ukupno 59 učenika iz Muća, Hvara, Makarske i Splita.

Armadura (Ervin Baručić i Rio Zekan)

Fundament (Antonia Šore i Vita Tabak)