PRIPREMNE RADIONICE ZA ROBOCUP NATJECANJE
Autor: Nada Jeličić, 27. 2. 2022.

Dio učeničkih praznika hvarski robotičari iskoristili su za pripremu natjecanja RoboCup Junior Croatia 2022 koje će se ove godine održati u virtualnom okruženju od 14. do 21. travnja. Kategorije u kojima će se natjecati učenici OŠ Hvar su On Stage Entry, On Stage, Formula Beginner i Soccer Beginner Joystick, a praznike su iskoristili kako bi se pripremili za natjecanja u Formuli Beginner i Soccer Beginner Joystick.

Za pripremu natjecanja Formula Beginner koristili su Infento Legendary kit, električno vozilo na četiri kotača (bolid Formule). Zadatak u ovoj kategoriji je u što kraćem roku izraditi bolid formule prema uputama, te nakon toga sa istim vozilom “odvoziti” nekoliko zadataka. Kako će se natjecanje odvijati virtualno zadatak svih timova je snimiti video izrade vozila formule u trajanju maksimalno pet minuta i vožnju robota.

Prvog dana, nakon što su izradili bolid formule istim vozilom vozili su do hvarske rive i na hvarskom trgu odradili vježbu. Zadatci vježbe bili su vožnja bolidom na udaljenosti od 30 metara i vožnja osmice za čiju su simulaciju potrebna dva čunja na razmaku od 6 metara. Na Pjaci su kao čunj koristili poznati hvarski bunar.

Drugog dana radionice pripremali su se za natjecanje Soccer Beginner Joystic. Nakon što su upoznali robota nogometaša polaznici su u programu RoboPro izradili program za daljinsko upravljanje robonogometašem nakon čega su vježbali na nogometnoj areni. Trebali su  u zadanom vremenu postići  s robotom nogometašem što više golova. Odradili su tri zadatka u kojima se robot kreće iz istog mjesta nogometne arene i uz uvjet da ne smije prijeći crtu označenu crnom ljepljivom trakom ispred gola , a lopta se postavlja na mjesta označena crnim točkama. Zadaci se razlikuju po težini. Najteži zadatak je bio postići gol kada su ispred gola obrambeni igrači, boce Coca Cole od dvije litre.

Trećeg dana radionice sve zadatke su snimili. Sve video uratke trebali su snimati bez prekida i u svakom trenutku trebala je biti vidljiva nogometna arena, odnosno poligon za vožnju bolida.

Videa svih ekipa mentori natjecatelja će postaviti na Youtube, a linkovi će biti objavljeni na Discord RoboCup natjecanja gdje će sve ekipe moći pogledati videa drugih ekipa i pratiti rezultate. Najbolje ekipe će dobiti dodatne zadatke nakon čega će suci prema postignutom broju bodova proglasiti najbolje.

Na radionicama je sudjelovalo osam učenika trećeg, četvrtog i šestog razreda. Radionice su vodili Katija Barbić, Jelka Hrnjić i Ivica Kolarić. Radionice su održane u sportskoj dvorani OŠ Hvar, na Trgu Sv. Stjepana i u novoj učionici robotike u kojoj od ove godine učenici uključeni u izvannastavnu aktivnost robotike stječu i razvijaju vještine STEM područja. Učionica je od ove radionice bogatija za nogometnu arenu  na kojoj će učenici vježbati upravljanje robonogometašem. Nogometna arena je dio opreme koju je robotički klub dobio kroz projekt Uvod u robotiku.

Nakon županijske razine 64. natjecanja mladih tehničara hvarski robotičari nastaviti će s pripremama za natjecanje RoboCup Junior Croatia 2022 koje je izborno natjecanje za sudjelovanje na europskom i svjetskom robotičkom natjecanju. Hvarsku školu predstavljati će dvije ekipe u kategoriji On Stage i On Stage Entry te po tri ekipe u kategorijama Formula Beginner i Soccer Beginner Joystic.

Za vrijeme radionica, točnije u srijedu održan je nagradni kviz znanja iz robotike u okviru projekta Uvod u robotiku s ciljem promidžbe projekta u kojem sudjeluju robotičari naše škole. Na facebook stranici projekta podijeljen je link na nagradnu igru. Natjecatelji su trebali odgovoriti na tri pitanja vezana za robotiku. Točne odgovore na sva pitanja ponudila je učenica šestog razreda Marta Tudor. Osim ponuđenih točnih odgovora Marta je bila i brza te je dobitnica nagrade koju će dobiti poštom. Čestitke Marti na znanju i brzini.

PRIPREMNE RADIONICE ZA ROBOCUP NATJECANJE
Autor: Nada Jeličić, 27. 2. 2022.