PROJEKT „PROLJEĆE“ SPLITSKOG SKAUTSKOG ZBORA Financiran od strane Mnistarstva znanosti i obrazovanja RH OBAVIJEST
Autor: Nada Jeličić, 23. 6. 2019.

Sa zadnjim tjednom nastave završena je druga faza projekta „Proljeće“, kojega Splitski skautski zbor provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, a u partnerstvu s gradom Splitom, gradom Hvarom, HGSS-stanicom Split, Crvenim križem Split, osnovnim školama „Sućidar“, „Gripe“ i „Hvar“, te Centrom za odgoj i obrazovanje „Juraj Bonači“ Split i njihovom jedinicom u Sinju.

Kroz ovu fazu održano je 40 tematskih radionica u 3. i 4. razredima tri osnovne škole i obje jedinice centra „Juraj Bonači“. Prvih 20 radionica održali su volonteri GSS-a i CK-a, s ciljem upoznavanja djece s opasnostima u prirodi, te saniranjem lakših ozljeda. Drugih 20 radionica održali su izviđači, učeći djecu i štićenike Centra vještinama za uspješniji boravak u prirodi.

Uz navedene aktivnosti, održano je 5 škola u prirodi, s 250 sudionika, te je provedeno ispitivanje o načinu provođenja slobodnog vremena djece.

Sve aktivnosti su u potpunosti bile interaktivne, čime se, osim znanja i vještina o boravku u prirodi, nastojalo doprinijeti razvitku takozvanih „mekih vještina“ (soft skills), te razvitku socijalnih kompetencija.

Uz sve je aktivnosti provedeno vrednovanje, s izuzetnim ocjenama od strane sudionika.

Svim sudionicima podijeljeni su radni materijali – brošure, radne bilježnice, majice i višenamjenske izviđačke marame.

Posljednje dvije aktivnosti za sudionike slijede krajem lipnja i sredinom srpnja – izviđačka logorovanja, te – na samome kraju – aktivnost „Međunarodne večeri“ sa sudionicima 16. Europske skautske konferencije u Splitu, gdje će sudionici projekta imati priliku upoznati predstavnike 50 europskih i još nekoliko vaneuropskih zemalja i njihovih skauta.

Prepoznavanje vrijednosti ovog projekta od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja RH doprinijelo je da se preko 400 djece, 30 prosvjetnih djelatnika/ca, te preko 30 volontera lijepo osjeća, usvoje nove informacije, znanja i vještine, te se upoznaju s organizacijama i službama koje djeluju u njihovoj zajednici.

Do završetka projekta ostvarit će se potpuna obrada podataka, nakon čega ćemo precizno znati koje su ostvarene veličine, iako je već sad jasno da su sve zacrtane veličine ostvarene.

Za Splitski skautski zbor

Ivana Jarebica, voditeljica projekta

Autor: Nada Jeličić, 23. 6. 2019.

Za Splitski skautski zbor

Ivana Jarebica, voditeljica projekta