IZVJEŠĆE UČITELJICA HELGE BURATOVIĆ I LUKRECIJE ŠTAMBUK O SUDJELOVANJU U REALIZACIJI ERASMUS + KA1 PROJEKTA POD NAZIVOM „EDUKACIJOM DO PROMJENA“
Autor: Nada Jeličić, 5. 12. 2019.

U okviru Erasmus + KA1 projekta „Edukacijom do promjena“ učiteljice Helga Buratović i Lukrecija Štambuk sudjelovale su na tečajevima CLIL (Content and Language Integrated Leraning) i ICT (Information and Communication Technology)  in Teaching koji su se održavali od 3.-9. 11. 2019. u Dublinu u Irskoj. Tečajeve organizira agencija English Matters koja ima puno iskustva u organiziranju KA1 tečajeva i jako su uspješni. Na tečajevima je sudjelovalo 98 učitelja iz 14 evropskih zemalja. Naše učiteljice su bile jedine Hrvatice. A evo što one kažu o novom iskustvu:

Tečajevi su započeli prijemom u Grand Canal Hotel-u. Uvodno predavanje održao je gosp. Eduardo Marin, generalni direktor English Matters-a, a potom je lokalni vodič, gosp. Kennedy, održao vrlo zanimljivo predavanje o irskoj povijesti i kulturi. Budući Irska ima sličnu povijest velikih iseljavanja kao i Hrvatska, ostala nam je upečatljiva misao gosp. Kennnedy-ja koju i mi možemo potvrditi, a ta je da neovisnost nažalost ne rješava sve probleme.

Tijekom cijelog tjedna našeg boravka u Dublin-u imali smo radionice i predavanja koja su trajala od 9 do 16 sati, a  održavala su se  na The National College of Ireland. Oba tečaja imaju jako puno koristi za svakodnevnu nastavu, jer koristeći nove tehnologije i metode CLIL načina rada učenici više postaju svjesni svog vlastitog učenja i odgovornog doprinosa kooperativnom učenju. Neke od tih metoda koje su vrlo korisne za učenje stranih jezika su Think-Pair- Share, Quiz-Quiz- Trade itd. Na CLIL tečaju, savladali smo  i neke aplikacije kao što su Seesaw i Quizlet. Seesaw je vrlo zanimljiva aplikacija, jer su učenici visoko motivirani dok traže odgovore na postavljena pitanja. Na ICT tečaju obradili su jako puno korisnih alata kao što su Canva, Padlet, Powtoon, Prezi i slično.

Također, tijekom tjedna upoznale smo puno zanimljivih učitelja iz drugih europskih zemalja. Morali smo raditi i surađivati u grupama te sa svojom grupom osmisliti i pripremiti prezentacije (o tome što smo naučili) koje smo prezentirali zadnji dan tečaja prije nego su nam uručili certifikate o završenim tečajevima. U okviru pripreme naših prezentacija posjetili smo Arheološki muzej u Dublinu te istraživali parkove i važne skulpture kojih u Dublinu ima jako puno. Bili smo oduševljeni pristupačnošću Iraca koji su vam uvijek spremni pomoći i potrošiti svoje vrijeme da bi bili na usluzi turistima. S našim međunarodnim kolegama razgovarali smo puno i o sustavu obrazovanja u njihovim zemljama i moramo priznati da je bilo lako zamijetiti kako su npr. Danci i Nizozemci jedan mali korak ispred nas, no ni mi ne zaostajemo puno. Svakako, ovakvi tečajevi mogu nam dosta koristiti za razmjenu iskustava i unaprjeđivanje svakodnevnog rada u razredu.

Na kraju, nakon podjele certifikata, gosp. Marin je  održao završno predavanje koje je završio citatom Samuela Becketta „Ever tried, ever failed? No matter. Try again, fail again, fail better“.  Nadamo se da ove riječi  mogu biti poticaj našim učenicima, ali i nama učiteljima.

Helga i Lukrecija