2024-03-08 17:14:00

U ORGANIZACIJI OŠ HVAR,U HVARSKOM ARSENALU, ODRŽANO PREDAVANJE DR.SC. BORISA JOKIĆA

Dr. sc. Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja, u svome predavanju je iznio osnovna pitanja o načinu našeg života te sve većim mogućnostima povezanosti putem digitalne tehnologije dok u isto vrijeme među ljudima raste osjećaj otuđenosti i usamljenosti. Osvrnuo se na činjenicu da razvoj umjetne inteligencije i digitalne tehnologije nužno mijenja obrasce naših života, naročito obrasce života djece i mladih. Mijenjaju se načini prijateljstva, svi oblici društvenih kontakata, mijenja se način druženja, način ulaženja u romantične veze, mijenjaju se odnosi u obiteljima. Ukratko, mijenja se sve. Osvrnuo se nadalje na naš obrazovni sustav koji obuhvaća ogroman broj naše djece i mladih, rekavši da ukoliko isti ubrzo ne doživi radikalne promjene, na žalost će sve manje moći odgovoriti na sve navedene, a i druge već prisutne promjene.

          

Dr.sc. Boris Jokić prezentirao nam je potom stavove o utjecaju tehnologije na mlade generacije prvenstveno kroz rezultate istraživanja djece i mladih. provedenih na vrlo velikom uzorku. Statistike o vremenu provedenom pred ekranima otkrile su zapanjujuće činjenice vezane za prekomjernu i pogrešnu uporabu digitalne tehnologije, s alarmantnim postotkom djece i mladih koji su izloženi ekranima više od tri i četiri sata dnevno. Zanimljiva je bila i analiza stavova djece i mladih prema digitalnoj prisutnosti koja otkriva njihove negativne stavove. Čak polovica ispitanika smatra da je utjecaj korištenja mobitela i play-station-a štetan na različite aspekte njihovih života.

Umjereno i svrhovito korištenje tehnologije u kontekstu mentalnog zdravlja mladih pretpostavlja važno pitanje balansa između tehnologije i offline aktivnosti. Jokić ističe da kontrolirano korištenje ima pozitivan učinak, dok nekontrolirano može dovesti do ozbiljnih problema, uključujući i simptome depresije kod mladih. U tom smislu vrlo je zanimljiv i važan rezultat istraživanja koji dovodi u korelaciju stavove samih ispitanika o mentalnom zdravlju i načinu korištenja digitalne tehnologije na način da kada je to korištenje umjereno, kada je ono svrhovito, kada je ono kreativno, utjecaj na mentalno zdravlje je pozitivan.

          

Zahvaljujemo dr.sc. Borisu Jokiću što se odazvao na poziv OŠ Hvar te nam ovu važnu temu približio na argumentiran, ali istovremeno i zabavan, prpošan i veseo način koristeći u svojoj prezentaciji video-isječke i glazbene brojeve kojima je uspješno naglašavao kontekst izrečenog te poticao publiku na razmišljanje.

Zahvaljujemo i svima koji su došli poslušati ovo vrijedno predavanje. Zahvala i Gradu Hvaru na pokroviteljstvu ove manifestacije kroz ustupanje prekrasnog prostora našeg Arsenala.


Osnovna škola Hvar