« Travanj 2024 »

SARA I ANTEA POLAZNICE CENTRA IZVRSNOSTI
Autor: Nada Jeličić, 13. 11. 2020.

Učenice VII.b razreda  Sara Emuši Benjak i Antea Mihovilčević polaznice su Centra izvrsnosti Splitsko - dalmatinske županije. Centar izvrsnosti okuplja darovite učenike u području matematike, prirodoslovlja, informatike i novih tehnologija. Ove godine rad u Centru izvrsnosti zbog situacije s Covid 19 odvijati će se kombinirano, uživo i online. Za organizaciju rada, prijavu i testiranje polaznika Centar izvrsnosti razvio je online platforme Mia i Edux. Mia je aplikacija za prijavu, provedbu testiranja i praćenje napretka polaznika CI SDŽ, a Edux platforma za učenje na daljinu. Sara i Antea od strane Tima za rad s darovitim učenicima naše škole prijavljene su putem platforme Mia na testiranje. Nakon uspješne prijave, mogle su ući u sustav Edux kroz koji mogu pratiti sve novosti vezane za testiranja, rezultate, objave i ostale važne informacije za kandidate za prijem u jedan od centara izvrsnosti.Testiranje za polaznike Centra izvrsnosti iz novih tehnologija održano je online 26. rujna 2020. Nakon testiranja u svim područjima objavljen je popis učenika, a Sara i Antea uspješno su prošle testiranje i našle se na listi polaznika Centra izvrsnosti novih tehnologija.

U subotu 24. listopada započela je nastava kojoj su online prisustvovale Antea i Sara. Prije početka nastave sve polaznike Centra izvrsnosti pozdravio je ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs.

Raspored radionica je svaku drugu subotu do mjeseca svibnja 2021., osim za vrijeme školskih praznika. Na kraju će polaznici sa svojim mentorima predstaviti svoj rad na Projektnom danu kada će im biti uručene diplome kao uspješnim polaznicima i sudionicima programa. Za to će se morati potruditi i sudjelovati redovito u radu, bilo uživo ili online, ali se i uključivati u projektne aktivnosti. Kao nagradu za redovito sudjelovanje u radu polaznicima se pruža mogućnost direktnog upisa u sljedećoj školskoj godini.

Platforme za učenje na daljinu ponekad nude i neugodna iznenađenja kao nemogućnost ulaska u sustav, prekid veze i ostale tehničke poteškoće. Prvo iskustvo Sare i Antee upravo je bilo takvo.

„Upisivanje u  Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije nam je bio malo stresan jer nismo znale što da očekujemo, a imale smo i tehničkih problema pri ulasku u sustav za testiranje. Na testu su bila pitanja vezana uz tehničku kulturu i polulogička pitanja. No sve u svemu prošle smo i to oba dvije. 24.10. nam je bila prva radionica na koju smo na svu žalost zbog trenutne situacije morali sudjelovati online. Očekujemo da ćemo na radionicama dosta novoga naučiti o robotici, elektronici i elektrotehnici i uz rad u školi biti spremne za nova natjecanja.“