« Travanj 2024 »

SARA I ANTEA ODLAZE NA MEĐUNARODNO NATJECANJE IZ ROBOTIKE!
Autor: Nada Jeličić, 21. 12. 2019.

14. i 15. prosinca 2019.g. u zagrebačkoj osnovnoj školi  Mate Lovraka održano je natjecanje RoboCup Junior Zagreb u organizaciji Hrvatskog društva za robotiku i Hrvatskog robotičkog saveza. Na natjecanju je sudjelovalo 150 natjecatelja u deset kategorija natjecanja.

Među natjecateljima su bile Sara Emuši Benjak i Antea Mihovilčević, učenice šestog razreda OŠ Hvar. Natjecale su se u kategoriji On Stage. To je kategorija u kojoj natjecatelji s robotima izvode scenski nastup uz glazbu na određenu temu, spoj robotike i umjetnosti.

Sara i Antea za ovo natjecanje su odabrale temu  ribare, a inspiraciju su dobile iz pjesme Vinka Coce Ribari. Izradile su tri robota. Brod s ribarom, rivu sa svjetionikom i suncem te ribe. Ribe su izradile na 3D printeru.  S robotima su uprizorile scenu odlaska ribara u ribolov, ribarenje i povratak ribara u luku uz izlazak sunca.

Nakon dva dana natjecanja, tehničke prezentacije sposobnosti robota, intervjua u kojem su objasnile funkcioniranje hardvera i softvera  robota te dva nastupa zauzele su drugo mjesto.  Ovim su ostvarile plasman na europsko natjecanje robotičara koje će se održati od 21. do 24. svibnja 2020. godine u portugalskom gradu Guimaraesu.

U OŠ Hvar učenici su uključeni u robotiku od 2014. godine. Sara i Antea su prve robotičarke škole koje su ostvarile plasman na europsku smotru robotičara. Sada, uz podršku škole i roditelja počinju pripreme  kako bi spremno dočekale svoje prvo međunarodno natjecanje na kojem će osim robotičkih vještina predstaviti Oš Hvar i grad Hvar iz kojeg dolaze.

Osim medalja za osvojeno drugo mjesto, Sara je zaslužila medu. Ona je na kraju natjecanja, prije podjele medalja i pehara održala mini koncert za natjecatelje i publiku te u Hvar ponijela plišanog medu.

Velike čestitke Sari i Antei kao i njihovoj mentorici, učiteljici Katiji Barbić na ovom velikom uspjehu!!!

Sara i Antea:

„ Dosta smo se pripremale u školi i kod kuće. Pripreme nisu protekle bez problema, ali smo ih uspješno riješili. Malo su nas zezali ultrazvučni senzori i komunikacija između robota. Naše robote smo usavršavali  i popravljali programe prije samog nastupa. Uspjele smo i osvojile drugo mjesto iako nam je od uzbuđenja kabel mikrofona zapeo za robota. Robotika je tako uzbudljiva, nikad ne znaš što te čeka i koje sve probleme moraš rješavati. “